Kineziologie – všeobecně a podrobněji


Historie a vývoj tradiční kineziologie

Svalové testy využíval již Hippokratés (460 – 377 př.n.l.), který jím u vojáků diagnostikoval neurologická zranění, a na něj navázal Aristoteles (384 - 322 př.n.l.) se svým studiem anatomie a mechaniky. Dalším známým průkopníkem kineziologie je Leonardo da Vinci (1452 – 1519), který proslul svými studiemi stavby a funkce lidského těla.

Následujících dvě stě letech zaznamenala kineziologie jen malý rozvoj a až v roce 1780, když Luigi Galvani učinil svůj objev týkající se svalových kontrakcí na základě elektrických impulzů, došlo k jejímu dalšímu rozkvětu.K jejímu„znovuobjevení“ přispěl neurolog Jean-Martin Charcot (1825 – 1893) a jeho žák, Joseph Jules François Félix Babinski (1857 – 1932). Díky těmto dvěma francouzským lékařům se svalový test stal trvalou součástí moderní neurologie.

Začátkem 40. let minulého století začal svalový test používat anglický ortoped James Cyriax jako součást obsáhlé diagnostické metody, která mu umožnila rozlišit, zda problém páteře je neuorologického původu či zda se jedná o nevýznamné poranění. Následně byla díky terapeutům specializujícím se na léčebnou gymnastiku, H.O. a E.P. Kendalllem, vyvinuta dodnes všeobecně uznávaná a celosvětově praktikovaná cvičení používaná v rámci léčebných technik a to jak v ortopedii, tak i v neurologii.

Za zakladatele aplikované kineziologie je považován americký chiropraktik Dr. George Goodheart (1918 – 2008), který začal v roce 1964 používat techniku testování svalů, a na základě ní vytvořil celou metodiku praktického testování svalů, kterou nazval „Aplikovaná kineziologie“.


Vývoj a dělení kineziologie

Tradiční kineziologie se zabývá studiem činnosti svalů a pohybu těla, a za nauku o tělesném pohybu bývá někdy i označována. Pohyb je základní potřebou člověka a jeho omezení rozhoduje o naší kondici, zdraví a nemoci, emocionálním a psychickém stavu.

Od 60. let minulého století prodělala tradiční kineziologie nebývalý rozvoj a vyvinula se z ní různá odvětví, jako například:

  • Touch for Health (Zdraví dotekem) - Dává do rovnováhy svaly a harmonizuje tělesnou energii. Masírováním reflexních bodů dochází k stimulaci svalů, čímž se zlepší držení těla
  • One Brain (Jednotný mozek) - Kineziologie chování dle Gordona Strokese a Daniela Whitesideho pracuje se strukturou těla prostřednictvím svalového testu a zároveň využívá posledních výzkumů mozku, komunikace a myšlenkových systémů
  • Neurální kineziologie - Je zaměřena na autonomní a limbický systém a se stále narůstající toxickou zátěží v našich mezibuněčných prostorech. Vznikla díky lékařce a chiropraktičce Louise Williamssové, která rozvinula Beardallovu metodu „Klinické kineziologie“
  • Edu-kineziologie (Výchovná kineziologie) - znikla díky výzkumu Dr. Paula Dennisona, a jejím cílem je zajistit, aby všechny naše části mozku pracovaly zároveň, zejména pak pravá a levá hemisféra. Dokáže pomoci při potížích s učením, se čtením, s držením těla, koncentrací, ale i při zlepšování sportovních výkonů u sportovců
  • Etio-kineziologie - Její filozofie je založena na receptivitě každé z nemocí, které souvisejí s organickými výměnami a zvláště pak s acido-bazickou rovnováhou. Dle Dr. Ménétriera se organismus mění podle věku a okolního prostředí. Existuje, ale možnost jej modifikovat pomocí oligoprvků, které působí jako katalyzátory
  • Esenciální kineziologie
  • Harmonická kineziologie

Průběh kineziologického sezení s klientem

Na začátku sezení s klientem se zkontroluje, zda osoba není „přehozená“, což znamená zda, její svalová odpověď nereaguje obráceně, než je běžné. Myslí-li klient na něco příjemného, pak by měl jeho svalový tonus posilovat, a myslí-li na něco nepříjemného, tak by měl oslabovat. V případě, že tomu tak není, je třeba provést cviky, které zajistí vyvážení svalové reakce.

Dále je třeba na začátku každého sezení provést sérii předběžných testů, kterými si ověříme možnosti přenosu svalového testu. Tyto před-testy zahrnují techniky nastolení vyváženosti polarity těla, ověřují hydrataci kvůli lepší elektrické vodivosti, stimulují neurovaskulární vlákna, kontrolují odpovědi směru meridiánů a pomáhají obnovit rovnováhu organismu.

Jakmile se podaří rozvinout fyzický a energetický dialog s tělem klienta, tak je třeba najít nejlepší formulaci problému, který chce klient řešit.

Až po těchto třech základních a nezbytných krocích je možné přistoupit k samotnému kineziologickému odblokování, které spočívá v:

  • ...nalezení směru, kterým se bude sezení ubírat
  • ...nalezení techniky, která je pro odstranění problému nejvhodnější
  • ...nalezení nejvhodnější korekce k nápravě
  • ...zjištění zda je třeba do budoucna upevňovat to, co bylo během sezení rozklíčováno a napraveno

Kineziologické sezení se od začátku do konce řídí podle odpovědí svalového testu, jakožto nástroje, který ukazuje zvláštní potřeby pro daného jedince. Práce s klientem je vždy individuální a řídí se dle jeho specifických potřeb. Stejně tak i techniky k nápravě jsou různé pro každého člověka a závisí na jaké úrovni je jeho téma potřeba řešit:

  • Fyzické korekce - masáž neurolymfatických a neurovaskulárních bodů, fyzické cviky, výživa
  • Psychologické korekce - použití barev, přeprogramování, vizualizace, posílení vnitřního dítěte, uvědomění si myšlenkových systémů, uvolnění emocionálního stresu
  • Energetické/ elektrické korekce - práce s energetickými drahami (meridiány), vyrovnání polarity, Maui a jiné esence, Bachova květová terapie
  • Duchovní korekce - práce s vnitřní silou a spojení se s jádrem své bytosti

Kineziologické sezení a případné korekce nejsou nijak fyzicky náročné a jsou vhodné pro klienty jakéhokoliv věku. Sezení je možné přizpůsobit i speciálním fyzickým a mentálním potřebám jedince.

Délka jednoho sezení se pohybuje mezi 1-2 hodinami a je závislá na mnoha aspektech. U zvláštních problémů je třeba počítat zhruba se třemi sezeními ve variabilním rytmu.